Najem komercyjny w warunkach działania uczelni. Aspekty prawne, podatkowe i finansowe najmu [ON-LINE]
Zapisz się na szkolenie
1. Jak zorganizować przetarg, konkurs ofert, negocjacje, inne formy, według przepisów Kodeksu cywilnego? Jakich żądać dokumentów od oferenta? Jak zawrzeć bezpiecznie umowę najmu? Wybór najkorzystniejszej oferty.
2. Istota umowy najmu, w tym pomieszczeń, części kondygnacji oraz powierzchni. Umowa najmu na czas oznaczony i na czas nieoznaczony. Czy jest możliwe zawarcie umowy przedwstępnej?
3. Forma i treść umowy najmu. Dokumenty stanowiące integralną część umowy najmu.
4. Protokół wprowadzenia do przedmiotu najmu.
5. Postanowienia przedmiotowo istotne umowy najmu. Klauzule umowy, w tym o klauzulach abuzywnych (niedozwolonych). Zmiana postanowień umowy, wypowiedzenie umowy, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.
6. Sposoby zabezpieczenia należytego wykonania umowy najmu, w tym poprzez kaucję pieniężną.
7. Czynsze. Jak kalkulować czynsz najmu, czy czynsz może zawierać elementy odpisu amortyzacji podatkowej i narzutu zysku godziwego? Czy można refakturować wydatki z tytułu podatku od nieruchomości? Co to są umowy najmu jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Czynsz w walucie obcej. Wakacje czynszowe, upusty, bonifikaty według prawa i orzecznictwa. Zmiana stawek czynszów w toku trwania umowy najmu (wypowiedzenia, indeksacja, inne zmiany stawek czynszu).
8. Udokumentowanie sprzedaży najmu (rachunki czy faktury). Faktury korygujące, po zmianach ustawy VAT.
9. Opłaty za usługę pośredniczenia w dostawie mediów (ciepła, wody, gazu) w umowach najmu. Rozrachunki z tego tytułu w świetle przepisów Prawa energetycznego, ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków oraz w świetle ustawy VAT oraz orzecznictwa.
10. Czy umowa najmu kompleksowa z jedną stawką podatku VAT czy też refakturowanie kosztów poniesionych, z odpowiednimi stawkami z faktury pierwotnej zakupu mediów?
11. Jak obciążać kosztami z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Czy wystawiać notę czy fakturę?
12. Przychody ze sprzedaży najmu według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
13. Ustanie najmu, zwrot przedmiotu najmu, aspekty formalno-prawne i praktyczne. Protokół zdawczo-odbiorczy wydania przedmiotu najmu.
14. Nakłady konieczne i nakłady pożyteczne w wynajętym lokalu a roszczenia najemcy o zwrot należności z tego tytułu.
Eugenia ŚLESZYŃSKA
Jest autorem książek dotyczących gospodarki i zarządzania nieruchomościami, w których omawiane są zagadnienia prawne, rachunkowo-finansowe i podatkowe. W szczególności specjalizuje się w różnych aspektach zarządzania nieruchomościami, w tym także wspólnot mieszkaniowych.
Wykładowca na seminariach i szkoleniach oraz akademicki, w zakresie tematyki związanej z gospodarką nieruchomościami i zarządem nieruchomościami.
Niektóre książki, wydane przez wyd. Wolters Kluwer:
„Nieruchomości. Zagadnienia prawne i zarząd”,
„Przegląd, konserwacja i roboty budowlane w zarządzanym budynku”
„Obowiązki właścicieli obiektów budowlanych oraz inwestorów”
„Rachunkowość i podatki wspólnoty mieszkaniowej”
„Gospodarka, rachunkowość, podatki oraz rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej”
Niektóre książki wydane przez wyd. MINIGO:
„Podatek od nieruchomości”, „Kaucja mieszkaniowa w sieci prawa i orzecznictwa”, „Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne”, „Zarządzanie informacją i tajemnicą w firmie. Przewodnik po prawie o ochronie prywatności oraz o dostępie do informacji”, „Zwrot kapitału, czyli jak pogodzić interes właściciela nieruchomości z interesem lokatora”, „O usłudze zarządzania nieruchomością”, „Podstawy prawne działalności zawodowej zarządcy nieruchomości w Polsce i UE”.
10 kwietnia 2025 r.
godz. 9-14
790 zł netto
(cena zawiera: materiały szkoleniowe, 7 dniowy dostęp do nagrania szkolenia, imienne certyfikaty, konsultacje z ekspertem)